Who We Are

Staff

CFR has two central locations: the landmarked Harold Pratt House in the heart of Manhattan and on F Street in our nation’s capital.

Executive Office

Richard N. Haass
President, Council on Foreign Relations

Keith Olson
Executive Vice President and Chief Financial Officer

Jeffrey A. Reinke
Chief of Staff to the President

Roma Kaundal
Deputy Director, Strategic Partnerships

Kathleen McNally
Executive Assistant to the President

Melissa Guinan
Special Assistant to the President

Polly Colgan
Special Assistant, Research

Natasha Gabbay
Special Assistant

Office of the CIO

Giovanna Ban
Chief Investment Officer

Office of the General Counsel

Mia Higgins
General Counsel

Giselda Metaliaj
Assistant General Counsel

Independent Task Force Program

Anya Schmemann
Director of the Independent Task Force Program 

Veronica Chiu
Associate Director

Global Communications and Media Relations

Lisa Shields
Vice President

Iva Zoric
Director

Anya Schmemann
Washington Director, Global Communications and Outreach

Andrew Palladino
Deputy Director

Melinda Wuellner
Deputy Director

Dustin Kingsmill
Associate Director

Jenny Mallamo
Associate Director

Megan Daley
Assistant Director

Sabrina Khan
Assistant Director

Samantha Tartas
Assistant Director

Eugene Steinberg
Associate Editor

Foreign Affairs

Editorial

Gideon Rose
Editor, Foreign Affairs and Peter G. Peterson Chair

Jonathan Tepperman
Managing Editor, Foreign Affairs

Kathryn Allawala
Deputy Managing Editor

Stuart Reid
Deputy Managing Editor

Justin Vogt
Deputy Managing Editor

Nathaniel Brown
Deputy Web Editor

Rebecca Chao
Deputy Web Editor

Sarah Foster
Business Administrator

Christine Clark
Editorial Assistant

Simon Engler
Staff Editor

Park MacDougald
Assistant Editor

Alasdair Phillips-Robins
Assistant Editor

Publishing 

Edward Walsh
Advertising Director

Anique Halliday
Senior Product Manager

Michael Pasuit
Senior Manager, Advertising Accounts and Operations

Elena Tchainikova
Senior Manager, Events and Business Development

Jonathan Chung
Associate Director, Business Operations

Nora Revenaugh
Associate Director, Marketing

Clifford Hunt
Special Assistant to the Publisher, Foreign Affairs, and the Chief Digital Officer

Yegide Matthews
Publishing Assistant

CFR Digital

Doug Halsey
Chief Digital Officer

Clifford Hunt
Special Assistant to the Publisher, Foreign Affairs, and the Chief Digital Officer

CFR Editorial 

Robert McMahon
Managing Editor

Jonathan Masters
Deputy Editor

Ankit Panda
Home Page Editor

Zachary Laub
Senior Copy Editor/Writer

James McBride
Senior Online Writer/Editor, Economics

Carlos A. Morales
Digital Analytics Manager

Eleanor Albert
Online Writer/Editor

Claire Felter
Assistant Copy Editor/Writer

Creative Innovation

Lisa Ortiz
Director, Digital Design

Jeremy Sherlick
Deputy Director, Multimedia

Kevin Lizarazo
Design Technologist

Audrey Bowler
Multimedia Associate

Julia Ro
Graphic Designer

David Rockefeller Studies Program

David Rockefeller Studies Program: Director of Studies Office

James M. Lindsay
Senior Vice President, Director of Studies, and Maurice R. Greenberg Chair

Amy R. Baker
Director, Studies Administration

Patricia Lee Dorff
Editorial Director

Janine Hill
Director, Fellowship Affairs

Victoria Alekhine
Deputy Director, Fellowship Affairs

Dominic Bocci
Deputy Director, Studies Grant Management

Shira Schwartz
Deputy Director, Studies Administration

Aliya Medetbekova
Special Assistant for Administration to the Senior Vice President, Director of Studies, and Maurice R. Greenberg Chair

Grace Beck
Program Coordinator, Fellowship Affairs

Elizabeth Dana
Production Editor, Publishing

Dara Jackson-Garrett
Program Coordinator, Studies Administration

Christina Wehrmann
Program Coordinator, Studies Administration

Erik Crouch
Associate Editor, Publishing

Sumit Poudyal
Assistant Editor, Publishing

David Rockefeller Studies Program: Fellows

Elliott Abrams
Senior Fellow for Middle Eastern Studies

Edward Alden
Bernard L. Schwartz Senior Fellow

Alyssa Ayres
Senior Fellow for India, Pakistan, and South Asia

John B. Bellinger III
Adjunct Senior Fellow for International and National Security Law

Richard K. Betts
Adjunct Senior Fellow for National Security Studies

Stephen D. Biddle
Adjunct Senior Fellow for Defense Policy

Jamille Bigio
Adjunct Senior Fellow for Women and Foreign Policy

Robert D. Blackwill
Henry A. Kissinger Senior Fellow for U.S. Foreign Policy

Thomas J. Bollyky
Senior Fellow for Global Health, Economics, and Development

Max Boot
Jeane J. Kirkpatrick Senior Fellow for National Security Studies

Reuben E. Brigety II
Adjunct Senior Fellow for African Peace and Security Issues

Karen B. Brooks
Adjunct Senior Fellow for Asia

Willem H. Buiter
Adjunct Senior Fellow

John Campbell
Ralph Bunche Senior Fellow for Africa Policy Studies

Blake Clayton
Adjunct Fellow for Energy

Jared Cohen
Adjunct Senior Fellow

Jerome A. Cohen
Adjunct Senior Fellow for Asia Studies

Steven A. Cook
Eni Enrico Mattei Senior Fellow for Middle East and Africa Studies

Heidi Crebo-Rediker
Adjunct Senior Fellow

Robert Danin
Senior Fellow for Middle East Studies

Thomas E. Donilon
Distinguished Fellow

James P. Dougherty
Adjunct Senior Fellow for Business and Foreign Policy

Elizabeth C. Economy
C.V. Starr Senior Fellow and Director for Asia Studies

Richard A. Falkenrath
Shelby Cullom and Kathryn W. Davis Adjunct Senior Fellow for Counterterrorism and Homeland Security

David P. Fidler
Adjunct Senior Fellow for Cybersecurity

Jendayi E. Frazer
Adjunct Senior Fellow for Africa Studies

Michael Froman
Distinguished Fellow

Laurie Garrett
Senior Fellow for Global Health

Gordon M. Goldstein
Adjunct Senior Fellow

Philip H. Gordon
Senior Fellow

Jennifer M. Harris
Senior Fellow

Yanzhong Huang
Senior Fellow for Global Health

Miles Kahler
Senior Fellow for Global Governance

Robert Kahn
Steven A. Tananbaum Senior Fellow for International Economics

Robert K. Knake
Whitney Shepardson Senior Fellow

Karen Kornbluh
Senior Fellow for Digital Policy

Charles Kupchan
Senior Fellow

Joshua Kurlantzick
Senior Fellow for Southeast Asia

Gayle Tzemach Lemmon
Senior Fellow for Women and Foreign Policy

Robert E. Litan
Adjunct Senior Fellow

Sebastian Mallaby
Paul A. Volcker Senior Fellow for International Economics

Lori Esposito Murray
Adjunct Senior Fellow

Shannon K. O'Neil
Nelson and David Rockefeller Senior Fellow for Latin America Studies and Director of the Civil Society, Markets, and Democracy Program

Meghan L. O'Sullivan
Adjunct Senior Fellow

Farah Pandith
Adjunct Senior Fellow

Stewart M. Patrick
James H. Binger Senior Fellow in Global Governance and Director of the International Institutions and Global Governance Program

Catherine Powell
Adjunct Senior Fellow for Women and Foreign Policy

Carla Anne Robbins
Adjunct Senior Fellow

John D. Rockefeller IV
Distinguished Fellow

Kenneth S. Rogoff
Senior Fellow for Economics

Adam Segal
Ira A. Lipman Chair in Emerging Technologies and National Security and Director of the Digital and Cyberspace Policy Program

Stephen Sestanovich
George F. Kennan Senior Fellow for Russian and Eurasian Studies

Brad W. Setser
Senior Fellow and Acting Director of the Maurice R. Greenberg Center for Geoeconomic Studies

Varun Sivaram
Douglas Dillon Fellow and Acting Director of the Program on Energy Security and Climate Change

Matthew J. Slaughter
Adjunct Senior Fellow for Business and Globalization

Sheila A. Smith
Senior Fellow for Japan Studies

Scott A. Snyder
Senior Fellow for Korea Studies and Director of the Program on U.S.-Korea Policy

Paul B. Stares
General John W. Vessey Senior Fellow for Conflict Prevention and Director of the Center for Preventive Action

Benn Steil
Senior Fellow and Director of International Economics

Ray Takeyh
Hasib J. Sabbagh Senior Fellow for Middle East Studies

Matthew M. Taylor
Adjunct Senior Fellow for Latin America Studies

Rachel B. Vogelstein
Senior Fellow and Director of the Women and Foreign Policy Program

Matthew C. Waxman
Adjunct Senior Fellow for Law and Foreign Policy

Jay Winik
Historian-in-Residence

Micah Zenko
Senior Fellow

Ely Ratner
Maurice R. Greenburg Senior Fellow for China Studies

David Rockefeller Studies Program: Visiting Fellows

Colonel Brian R. Bruckbauer
Military Fellow, U.S. Air Force

Captain Clint Carroll
Military Fellow, U.S. Navy

Captain Gregory D. Case
Military Fellow, U.S. Coast Guard

Leila Fadel
Edward R. Murrow Press Fellow

Colonel Thomas J. Gordon
Military Fellow, U.S. Marine Corps

Raymond W. Kelly
Distinguished Visiting Fellow

Rebecca Friedman Lissner
Stanton Nuclear Security Fellow

Oriana Skylar Mastro
Stanton Nuclear Security Fellow

Tiffany L. McGriff
International Affairs Fellow

Timothy A. Phillips
National Intelligence Fellow

A. Michael Spence
Distinguished Visiting Fellow

Colonel Rick Ullian
Military Fellow, U.S. Army

David Rockefeller Studies Program: Research Associates

Becky Allen
Research Associate, Women and Foreign Policy

Alexander Ameter
Research Associate, Military Fellows

Alexander Archuleta
Research Associate, U.S. Foreign Policy

Rachel Brown
Research Associate, Asia Studies

Sherry Cho
Research Associate, National Security

Matthew Cohen
Research Associate,Global Health, Economics, and Development

Sarah Collman
Research Associate, Center for Preventive Action

Anne Connell
Assistant Director, Women and Foreign Policy Program

Corey Cooper
Research Associate, U.S. Foreign Policy

Alexander Decina
Research Associate, Middle Eastern Studies

Alyssa Dougherty
Research Associate, Women and Foreign Policy

Kyle Evanoff
Research Associate, International Economics and U.S. Foreign Policy

Shelton Fitch
Research Associate, U.S. Competitiveness and Foreign Policy

Cole Frank
Research Associate, Geoeconomics

Allen Grane
Research Associate, Africa Policy Studies

Alexandre Grigsby
Assistant Director, Digital and Cyberspace Policy

Asch Harwood
Research Associate, Africa Studies

Helia Ighani
Assistant Director, Center for Preventive Action

Lindsay Iversen
Associate Director, Climate and Resources, Greenberg Center for Geoeconomic Studies

Samir Kumar
Research Associate for India, Pakistan, and South Asia

Lorand Laskai
Research Associate, Asia Studies

Amr Leheta
Research Associate, Middle Eastern Studies

Ted Liu
Research Associate, International Economics

Alex Lloyd George
Research Associate, International Economics

Theresa Lou
Research Associate, International Institutions and Global Governance

Maiya Moncino
Research Associate, International Economics

Terrence Mullan
Program Coordinator, International Institutions and Global Governance

Sungtae "Jacky" Park
Research Associate, Korea Studies

Sofia Ramirez
Research Associate, Latin America Studies

Theodore Rappleye
Research Associate, U.S. Foreign Policy

Megan Roberts
Associate Director, International Institutions and Global Governance

Sagatom Saha
Research Associate, Energy and U.S. Foreign Policy

Zach Shapiro
Research Associate, Middle Eastern Studies

Emma Smith
Analyst, Center for Geoeconomic Studies

Ayumi Teraoka
Research Associate, Japan Studies

Gabriel Walker
Research Associate, Asia Studies

James West
Research Associate, India, Pakistan, and South Asia

Jennifer Wilson
Research Associate, National Security

Dylan Yalbir
Research Associate, Geoeconomic

Education

Caroline Netchvolodoff
Vice President

Charles Landow
Director, Education Content

Michaela Frisbie
Deputy Director

Caitlin Cafaro
Creative Content Manager

Molly Rapaport
Assistant Director, Education Content

Marta Canneri
Research Associate, Education Content

Annie Crabill
Program Assistant

Meetings and Membership

Nancy D. Bodurtha
Vice President

Thomas Swanson
Special Assistant to the Vice President

Meetings

Stacey LaFollette
Managing Director, Meetings

Meaghan Fulco
Director, Term Member Program

Dexter Ndengabaganizi
Assistant Director, Washington Meetings

Carolyn Bueche
Assistant Director, New York Meetings

Laura Bresnahan
Assistant Director, New York Meetings

Katie Mudrick
Assistant Director, New York Meetings

Sam Dunderdale
Program Coordinator, Washington Meetings

Anna-Sophia Haub
Program Associate, Washington Meetings

Marisa Shannon
Program Coordinator, Washington Meetings

Samantha Randazzo
Program Associate, Washington Meetings

Faiza Chowdhury
Program Associate, New York Meetings

Membership

Vera Ranola
Director

Jessica Thomas
Associate Director

Krystle Walthour
Membership Administrator

Carolyn Fante
Program Associate

Nicole Golberg
Program Associate

Morgan Singer
Program Assistant

Washington External Affairs

Patrick C. Costello
Director

Shannon Kellman
Assistant Director

Chelie Setzer
Program Associate, Washington and Independent Task Force Programs

National Program and Outreach

Irina A. Faskianos
Vice President

Maria Casa
Director, National Program and Outreach Administration

Myka Carroll
Deputy Director, Marketing

Lizzy McCourt Noonan
Associate Director, Outreach

Ruth R. Sullivan
Associate Director, Outreach

Krista Zegura
Assistant Director, National Program

Christopher Washnock
Assistant Director, Outreach

Gillian Miller
Special Assistant to the Vice President

Veronica Bernie
Program Associate, Outreach

Chelsea Garbell
Program Cooordinator, Outreach

Elizabeth Powell
Program Coordinator, National Program

Christian Caudill
Program Associate, National Program

Kate Griesemer
Program Assistant, Outreach

Corporate Affairs

Suzanne E. Helm
Vice President, Philanthropy and Corporate Relations

Aimee Carter
Managing Director

Amanda Huckabee Ferlazzo
Deputy Director

Elizabeth Abrahamsen
Associate Director, Corporate Member Relations

Michael Cohen
Assistant Director, Business Development

Alyssa Buda
Program Associate

Delaney Dorsey
Program Associate, Washington Corporate Affairs

Katrina Notarmaso
Program Associate

Development

Suzanne E. Helm
Vice President, Philanthropy and Corporate Relations

Betsy Gude
Managing Director

Sharon R. Herbst
Director, Stewardship

Mladen Joksic
Deputy Director, Foundation Relations and Development Strategy

Lena Moy
Associate Director, Gifts Administration

Laura Miller
Program Coordinator, Development and Special Projects

Andrea Grabner
Development Associate

Ryan Hitchcock
Development Associate, Annual Giving

Library and Research Services

Alysse Jordan
Director

Connie M. Stagnaro
Associate Director, Archives and Intranet Development

Laura Puls
Associate Director, Research, Instruction, and Digital Resources

Lauren Reinhalter
Research and Knowledge Management Librarian

Katherine Sydenham
Associate Director, Digital Asset Management

Lucia Cappuccio
Library Assistant

Kylie Sertic
Library Assistant

Finance

Jennifer Perez
Director

Jean-Michel Oriol
Director, Grants and Budget Administration

Sigi Silvani
Accounting Manager

Randy Bryant
Payroll Manager

Betty Mak
Procurement Manager

Evanda Butler
Senior Accounting Specialist

Anisa Leka
Senior Staff Accountant

Ryan A. Kanji
Senior Staff Accountant

Camech Emanuel
Staff Accountant

Vera Langley
Assistant Payroll Manager

Pia Nagdev
Accounts Payable Specialist

Human Resources

Jan Mowder Hughes
Vice President

Jeffrey Meade
Director

Allie Gilkey
Director, Washington Human Resources and Organizational Development

Linda Madueme
Director, Benefits and Compensation

Julia Eldridge
Associate Director, Benefits and Compensation

Mia McCully
Recruiter

Alexis Garby
Human Resources Assistant

Jack McCaslin
Interdepartmental Program Assistant

Alexandra Nasar
Interdepartmental Program Assistant

Kate Powell
Human Resources Assistant

Reception Services

Radmila Jackovich
Manager

Melanie Neergaard
Manager, Reception Services and Security Administration

Jonique V. Elligan
Reception Services Coordinator

Facility and Event Operations

Neftali Frank Alvarez
Director, Facility, Event, and Security Management

New York Office

Maureen Hughes
Director, Event Management

Ian Noray
Deputy Director, Facility Operations and Project Management

Johnny Rodriguez
Deputy Director, Building Operations

Michael McGovern
Chief Engineer, Facility Operations

Robert Prinzi
Associate Director, Event Management

Edwin Santiago
Manager, Public Space Maintenance

Julissa Sarabia
Assistant Director, Event Management

William Cornell
Event Scheduling Manager

Elizabeth Jordan
Event Manager

Edgar Rivera
Manager, Facility Services

Jose Vargas
Assistant Building Engineer

Christopher Mackay
Event Operations Associate

John Santiago
Assistant Building Engineer

Sunil Sookhram
Facility and Event Operations Associate

Carlos Correa
Facility Operations Assistant

Gilbert Falcon
Evening Facility Operations Assistant

Sandro Macias
Facility Operations Assistant

Victor Matos
Facility Operations Assistant

Herbert McLaughlin
Facility Operations Assistant

Javier Ruiz
Facility Operations Assistant

Washington Office

Jayson Frum
Director of Operations and Project Management

Rachel Lumpkin
Director, Event Management and Special Events

John Scalia
Deputy Director, Building Operations

Vanessa Robertson
Associate Director, Facility Administration

Melissa Hamilton
Event Manager

Felipe Vaquerano
Building Engineer

Meghan Studer
Event Coordinator

Javier Bonilla
Facility Operations Assistant

MJ Johnson
Facility Operations Assistant

Kellie Karney
Event Associate

Rafael Magana
Event Operations Waiter

Special Events

Valerie Post
Director

April Sherwin
Senior Event Sales Coordinator

Christina Karabas
Event Sales Coordinator

Jessica Sales
Junior Sales Coordinator/Special Events Associate

Up